Week 3: How I Fed My Family For Under $50 This Week!

veg

If you like my frugal meal plan series, you’ll LOVE my Ebook! 1 Month of Dirt Cheap Dinners brings you an entire month of easy, frugal & delicious recipes, along with meal plans and shopping lists! Best part, it’s $1.99!
1-Month-of-Dirt-Cheap-Dinners

veg

Hi guys! It’s been FOREVER since I posted meal plans for Week 1 and Week 2, and I’m so sorry for the long delay! Life, ya know?!

Without further adieu, here is Week 3! Be sure to check out Week 1 & Week 2 if you missed those!

The details:
We live on a budget to help bring us closer to achieving our dream of being completely debt free!
We cook at home because it’s healthier, it tastes better, and it’s a fraction of the price of eating out. We feed our entire LARGE family on a budget of under $200 per MONTH! This is less than what most people spend in a WEEK! Our average shopping trip is under $50 per week. We only shop once a week, on Saturdays. We ONLY shop at Aldi. They have, by far, the best prices and quality.




Aldi-Stores-Bargains
Save money at Aldi stores!

This week I fed our family for $46.37!!!! This makes me so so so happy! 🙂 The bill keeps getting lower every week (pat on the back)! 🙂

This is based on a family of 5… Actually, 7 now! (5 adults, 2 toddlers) My parents also live with us now (don’t be alarmed, it’s great!) and eat dinner with us frequently, although not every night. Since my last meal plan post, our youngest is eating big boy food, and our oldest has turned 18. Ohhhhh how time has flown since I started blogging!

My meal plan includes a week of dinners and breakfasts for us all, plus lunches for 1-2 adults (since the entire family isn’t always home during the day).

These calculations assume that you already have some basics stocked in your pantry, like seasonings, oil, butter, etc. Also, it doesn’t figure in the things I buy in bulk and stockpile, like canned veggies, because I only buy those 1-2 times per year when I can get them on sale (or use coupons) for about 20 cents per can. We also can, or vacuum seal and freeze veggies in the summer and eat them all year long. We also enjoy fishing, and have friends who hunt, so we have access to free meat sometimes. Told ya were frugal!

A couple things to note, I use meat sparingly in dishes and bulk things up with veggies to save money. Also, the price of beef, even ground beef, has sky-rocketed recently. Ground turkey is super inexpensive at Aldi, so that’s my new go-to meat on-the-cheap. It’s healthier, too!

Main courses for our dinners this week will be:

Monday: Beans & Rice
Tuesday: Alfredo Pasta with Chicken & Veggies
Wednesday: Homemade Crockpot Veggie Stew
Thursday: Grilled Chicken Salad (salad greens & veggies topped with grilled chicken we cook in bulk once weekly)
Friday: Turkey Tacos (simple tacos using ground turkey instead of beef)
Saturday: “Thai” Ramen Noodles with Peas & Mushrooms
Sunday: Tater Tot Casserole




Our breakfast options this week, based on our shopping list, are:
Cereal, Greek yogurt, toast, eggs, omelets, French toast, fruit.
Lunch options this week will be mainly left overs, because the dishes I’m preparing make TONS of food!

Here’s my shopping list, and the prices I paid. I shop at Aldi and ONLY at Aldi!

Dried beans- $1.29
Rice- $1.19
Chicken broth- $.89
Pasta- $.89
Alfredo sauce- $.99
Frozen veggies- $.89
Chicken breast- $1.89/lb
Veggie stock- $1.19
Canned tomatoes- $.58
Canned corn- $.58
Canned green beans- $.58
Canned carrots- $.58
Canned kidney beans- $.58
Canned mixed veggies- $.58
Lettuce- $1.19
Shredded cheese- $2.89
Eggs- $1.49
(2) Ground turkey- $1.49/lb
Tortillas- $1.29
Salsa- $1.49
Ramen noodles (6)- $1.49/12 pack
Frozen peas- $.89
Fresh mushrooms- $.49
Tater tots- $1.89
Cream of chicken soup- $.79
Frozen veggies- $.89
Bread $.89
(4) Greek yogurt $.85
(2) Milk $3.09
Waffles $1.49
Cereal $1.69
Apples 3 lbs – $2.99

=TOTAL $46.37

I hope this post helps you with your meal planning this week, and helps you make your money-saving goals!
~Kelli

Don’t forget to check out Week 1 & Week 2 in my budget meal planning series!

Photo Credit: Mary LaFrance, publicdomainpictures.net


Continue Reading

50 FREE 4×6 Prints When You Sign Up For ALDI Photo Service

www.aldiphotos.us
www.aldiphotos.us
www.aldiphotos.us

We all know that Aldi offers us the best prices on our groceries. But, did you know that Aldi also has a photo service? Yep, it’s simply called, “Aldi Photo Service.” They have the best prices I’ve seen on photo books, posters and canvases, greeting cards, photo gifts, calendars, and SO MUCH MORE!!!

And right now, if you sign up they’re offering you 50 FREE 4×6 prints as a way of saying, “Thank you!” (as if their prices aren’t awesome enough!?) 🙂

CLICK HERE to go to Aldi Photo to view their great deals and take advantage of this awesome offer! 🙂

 

kelli signature resized

Continue Reading

7 Healthy Breakfast Ideas For Under 85 Cents!

If you like my frugal food tips, you’ll LOVE my Ebook! 1 Month of Dirt Cheap Dinners brings you an entire month of easy, frugal & delicious recipes, along with meal plans and shopping lists! Best part, it’s only $1.99!
1-Month-of-Dirt-Cheap-Dinners

 

Breakfast is the most important meal of the day!
Here are 7 really yummy breakfast options that cost just pennies per serving!
All of these items came from Aldi. Yay for Aldi! 🙂

1. Toasted English muffin with peanut butter. This filling breakfast comes in at ONLY 27 cents per serving!
Aldi English muffin

Continue Reading

Week 1: How I Feed My Whole Family For About $60 A Week

Frugal meal plan budget recipe

If you like my frugal meal plan series, you’ll LOVE my Ebook! 1 Month of Dirt Cheap Dinners brings you an entire month of easy, frugal & delicious recipes, along with meal plans and shopping lists! Best part, it’s only $1.99!
1-Month-of-Dirt-Cheap-Dinners

Frugal meal plan budget recipe
We live on a budget to help bring us closer to achieving our dream of being completely debt free! 🙂

We feed our entire family on a budget of about $200 per MONTH! This is less than what most people spend in a week! Our average shopping trip is around $60 per week. We only shop once a week, either on Saturdays or Sundays.

This week I fed our family for $67.80. It’s normally less than that, but I had quite a bit of stuff on the list this week.

Continue Reading